O nás a Jiu-Jitsu

O našem teamu

JIU-JITSU Balač Team vyučuje od roku 2004 sebeobranný systém Jiu-Jitsu a jeho sportovní formy Jiu-Jitsu Fighting a Duo Jiu-Jitsu. Snažíme se zpřístupnit sebeobranu všem věkovým kategoriím bez ohledu na fyzický stav cvičenců. Pořádáme pravidelné semináře, které přizpůsobujeme vašim požadavkům.

Na každém tréninku se kromě výuky technik Jiu-Jitsu specializujeme na rozvoj obratnosti, rychlosti a síly.

 

Naše sportovní úspěchy:

2 x 3. místo MČR 2004

2 x 3. místo Moravský pohár Sport Jiu-Jitsu 2005

2 x 3. místo MČR 2005

2 x 1. místo MČR 2006

 

Historie a význam

Džiu-džitsu (japonsky kandži 柔術, hiraganou じゅうじゅつ; výslovnost je různá: džiu džicu, ale i džú džucu) neboli také Ju-JitsuJujutsu nebo Jiu-Jitsu je tradiční japonské bojové umění, jehož kořeny sahají až do devátého století. Od té doby prodělalo mnoho změn. Nicméně největší změnou byla první systematizace technik, které v roce 1532 provedl Hisamori Takeouči.

Jiu-Jitsu můžeme přeložit jako „jemné umění“ nebo také „umění dosáhnout vítězství ohebností a pružností“. Existuje přes 700 základních verzí japonského Jiu-Jitsu. Další styly vycházející z Jiu-Jitsu pak nalezneme po celém světě. Jiu-Jitsu je také závodní sport.

Je to obranné bojové umění, které využívá kopů, úderů a různých hodů k neutralizaci útočníka. Důležitou roli hraje kinetická energie protivníka, která je pomocí Jiu-Jitsu využita proti němu samému. Je to také bojové umění pro boj se zbraní.

Žáci jsou trénování i pro varianty boje se zbraní proti neozbrojenému či ozbrojenému protivníkovi a hlavně pro situace, kdy jsou sami beze zbraně proti ozbrojenému protivníkovi. Důležitou složkou Jiu-Jitsu je také atemi waza neboli cílené útoky na protivníkovy vitální body za účelem jeho ochromení např. oči, solar plexus, pohlavní orgány apod. Pro účely Jiu-Jitsu se používá většinou judistické „těžší“ kimono se silným lemováním límců pro trénování úchopů a hodů, neboť dochází ke značné námaze materiálu. Jiná kimona jako např. karatistická by totiž takovou zátěž vydržela jen po velice omezenou dobu, jelikož jsou vyrobena z tenčích a méně odolných látek.

 

Ke stažení

slovnik_jitsu

zkusebni_rad_kyu

zkusebni_rad_dan